Moje miasto Kock
Miasto położone jest u ujścia Czarnej do Tyśmienicy.
Według danych z 30 czerwca 2009 miasto zamieszkuje 3484 mieszkańców
Miasto położone jest w historycznej Małopolsce, w ziemi łukowskiej
Nazwa miasta
- możliwe że pochodzi ona od nazwy osobowej Kot. Co oznaczałoby, że nazwa miasta pochodzi od osoby o przezwisku Kot, prawdopodobnie właściciela miasta.
- rdzeń pochodzi od nazwy rośliny kocanka, co może oznaczać osadę położoną wśród mokradeł.
Zabytki
Pałac klasycystyczny księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej – wybudowany na bazie dawnego pałacu Firlejów. Przebudową zajął się Szymon Bogumił Zug w 1770 roku, otoczony parkiem geome Obecnie pałac jest siedzibą Domu Pomocy Społecznej.
- Kaplica cmentarna pw. św. Michała Archanioła
- Dom Cadyka, zwany również "rabinówką"; mieszkał tam w Józef Morgensztern, prawnuk znanego cadyka żydowskiego – Mendla Morgensterna. Obecnie miejsce odwiedzane przez wycieczki z całego świata.
- Cmentarz żydowski z XVIII w.
- Cmentarz wojskowy z grobem gen. Franciszka Kleeberga (zmarł w 1941 w niewoli niemieckiej), którego prochy sprowadzono w 1969r
Komunikacja
W mieście krzyżują się drogi krajowe nr 19 (Rzeszów – Lublin – Białystok – Kuźnica) oraz nr 48 (Kock – Dęblin – Białobrzegi – Tomaszów Mazowiecki). Najbliższa czynna stacja kolejowa dla ruchu pasażerskiego znajduje się w Łukowie (37 km od Kocka). Kock posiada połączenia autobusowe z Lublinem, Lubartowem, Radzyniem Podlaskim, Białą Podlaską i Łukowem) oraz rzadsze z Warszawą, Białymstokiem, Rzeszowem, Rykami i innymi. Komunikację zapewniają zarówno przedsiębiorstwa PKS jak i przewoźnicy prywatni.tryczno-krajobrazowym.
Mapa Gminy Kock
Sport:
Klub Sportowy „POLESIE KOCK" istnieje od 16.09.1995r. Jest on kontynuatorem Międzyzakładowego Ludowego Klubu Sportowego „POLESIE", który został założony 1985r. Działalność MLKS „POLESIE" została zawieszona w 1991r. Zbiegło się to wraz z upadkiem większości zakładów pracy w Kocku w okresie trudnych przemian ustrojowych. Rozwój klubowego sportu w Kocku nie rozpoczyna się wraz z powstaniem POLESIA, jednak brak jest danych dotyczących powstania i działalności LKS „Świt" w Kocku.
Nielicznie istniejące dokumenty np. Legitymacja członkowska LKS „Świt" pana Mariana Grabka wydana został 02.01.1968r.
Działalnością KS „POLESIE" Kock kieruje Zarząd, który jest wybierany przez walne zgromadzenie na czteroletnią kadencję. W skład Zarządu Klubu z 1995 roku wchodzili: Prezes Waldemar - Wilkowicz V-ce Prezes - Jan Guz Sekretarz - Zbigniew Szczepański Skarbnik - Waldemar Trojak Członek - Leon Filipek, Stanisław Jeskiewicz i Mirosław Pożarowszczyk
Klub prowadzi zajęcia w dwóch sekcjach tj. piłka nożna oraz piłka siatkowa w kilku grupach wiekowych. Oprócz tych wiodących sekcji prowadzone są zajęcia, rekreacyjne w tenisie stołowym, szachach, brydża sportowego.
W sekcji piłki nożnej w roku 1997 drużyna awansowała z klasy A do ligi wojewódzkiej. Po roku gry nastąpiła reorganizacja rozgrywek co spowodowało likwidację ligi wojewódzkiej.
Ogromną sensację sprawiła nasza drużyna w eliminacjach do Pucharu Polski w roku 1995 znajdując się w gronie czterech najlepszych zespołów grających w Okręgowym Związku Piłki Nożnej w Lublinie. Na drodze tych eliminacji pokonaliśmy między innymi: Pom Piotrowice, Świdniczankę, Hortex Ryki, Lewart Lubartów. W marszu tym powstrzymała nas Stal Poniatowa, która grała wówczas w IV lidze.
W sezonie rozgrywkowym 98/99 drużyna piłki siatkowej wywalczyła awans z ligi wojewódzkiej LZS do ligi wojewódzkiej OZPS (III liga).
Osiągnięcia te nie byłyby możliwe bez ogromnej pracy Zarządu Klubu, a szczególnie Prezesa Pana Waldemara Wilkowicza, który był inicjatorem powstania KS POLESIE. Obdarzony dużym zaufaniem pełni funkcję prezesa przez dwie kadencje. Nie mniejsze zasługi w działalność Klubu wniósł Pan Janusz Kucharuk, który w latach 2003-2006 funkcje Prezesa Zarządu Klubu. Na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym Klubu wybrano nowe władze, które przedstawiają się następująco:
Zarząd Klubu:
- Jarosław Kowalczyk - Prezes Zarządu
- Andrzej Sobolewski - Wiceprezes
- Paweł Sobolewski - Sekretarz
- Waldemar Trojak - Skarbnik
- Krzysztof Guz - Członek Zarządu
- Marian Struski - Członek Zarządu
- Jacek Skwara - Członek Zarządu
Komisja Rewizyjna:
- Józef Grądek - Przewodniczący
- Włodzimierz Kosior - Wiceprzewodniczący
- Adam Sobolewski - Członek Komisji