poniedziałek, 10 stycznia 2011

Moje miasto Kock


Moje miasto Kock

Kock – miasto w woj. lubelskim, w powiecie lubartowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kock, położone na wysokości ok. 150 m n.p.m. na wysoczyźnie morenowej prawego zbocza Pradoliny Wieprza przy granicy Równiny Łukowskiej. W latach 1952–1954 Kock był siedzibą gminy Białobrzegi. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do starego woj. lubelskiego.
Miasto położone jest u ujścia Czarnej do Tyśmienicy.
Według danych z 30 czerwca 2009 miasto zamieszkuje 3484 mieszkańców
Miasto położone jest w historycznej Małopolsce, w ziemi łukowskiej


Nazwa miasta

Pojawia się w notatkach z 1258 roku jako Cocsk. W XV wieku używana jest nazwa Kocsko (Koczsko w 1427 roku). W 1787 roku nazwa miasta zostaje zapisana jako Kocko. Od XIX wieku używa się formy dzisiejszej. Nazwa została utworzona od rdzenia kot- lub koc-, przy pomocy przyrostka -ьsko. Taki sam rdzeń istnieje także w nazwie Kociewie. Istnieją dwie hipotezy dotyczące pochodzenia nazwy
  • możliwe że pochodzi ona od nazwy osobowej Kot. Co oznaczałoby, że nazwa miasta pochodzi od osoby o przezwisku Kot, prawdopodobnie właściciela miasta.
  • rdzeń pochodzi od nazwy rośliny kocanka, co może oznaczać osadę położoną wśród mokradeł.
Nazwę miasta można też tłumaczyć, podobnie jak nazwę Kociewie, jako pochodzącą od słowa kočevьe oznaczającego ‘koczowisko, miejsce koczowania, czyli, w dawnym znaczeniu, ‘miejsce przesiedlenia, uprowadzenia (np. cudzych poddanych)

Zabytki

Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP z 1779–82, klasycystyczny, wg projektu Szymona Bogumiła Zuga


  
Pałac klasycystyczny księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej – wybudowany na bazie dawnego pałacu Firlejów. Przebudową zajął się Szymon Bogumił Zug w 1770 roku, otoczony parkiem geome Obecnie pałac jest siedzibą Domu Pomocy Społecznej.
  • Kaplica cmentarna pw. św. Michała Archanioła
  • Dom Cadyka, zwany również "rabinówką"; mieszkał tam w Józef Morgensztern, prawnuk znanego cadyka żydowskiego – Mendla Morgensterna. Obecnie miejsce odwiedzane przez wycieczki z całego świata.
  • Cmentarz żydowski z XVIII w.
  • Cmentarz wojskowy z grobem gen. Franciszka Kleeberga (zmarł w 1941 w niewoli niemieckiej), którego prochy sprowadzono w 1969r

Komunikacja 

W mieście krzyżują się drogi krajowe nr 19 (Rzeszów – Lublin – Białystok – Kuźnica) oraz nr 48 (Kock – Dęblin – Białobrzegi – Tomaszów Mazowiecki). Najbliższa czynna stacja kolejowa dla ruchu pasażerskiego znajduje się w Łukowie (37 km od Kocka). Kock posiada połączenia autobusowe z Lublinem, Lubartowem, Radzyniem Podlaskim, Białą Podlaską i Łukowem) oraz rzadsze z Warszawą, Białymstokiem, Rzeszowem, Rykami i innymi. Komunikację zapewniają zarówno przedsiębiorstwa PKS jak i przewoźnicy prywatni.
tryczno-krajobrazowym.



Mapa Gminy Kock
 Sport:
Klub Sportowy „POLESIE KOCK" istnieje od 16.09.1995r. Jest on kontynuatorem  Międzyzakładowego Ludowego Klubu Sportowego „POLESIE", który został założony 1985r. Działalność MLKS „POLESIE" została zawieszona w 1991r. Zbiegło się to wraz z upadkiem większości zakładów pracy w Kocku w okresie trudnych przemian ustrojowych. Rozwój klubowego sportu w Kocku nie rozpoczyna się wraz z powstaniem POLESIA, jednak brak jest danych dotyczących powstania i działalności LKS „Świt" w Kocku.
Nielicznie istniejące dokumenty np. Legitymacja członkowska LKS „Świt" pana Mariana Grabka wydana został 02.01.1968r.
Działalnością KS „POLESIE" Kock kieruje Zarząd, który jest wybierany przez walne zgromadzenie na czteroletnią kadencję. W skład Zarządu Klubu z 1995 roku wchodzili: Prezes Waldemar - Wilkowicz V-ce Prezes - Jan Guz Sekretarz - Zbigniew Szczepański Skarbnik - Waldemar Trojak Członek - Leon Filipek, Stanisław Jeskiewicz i Mirosław Pożarowszczyk
Klub prowadzi zajęcia w dwóch sekcjach tj. piłka nożna oraz piłka siatkowa w kilku grupach wiekowych. Oprócz tych wiodących sekcji prowadzone są zajęcia, rekreacyjne w tenisie stołowym, szachach, brydża sportowego.
 
W sekcji piłki nożnej w roku 1997 drużyna awansowała z klasy A do ligi wojewódzkiej. Po roku gry nastąpiła reorganizacja rozgrywek co spowodowało likwidację ligi wojewódzkiej.
Ogromną sensację sprawiła nasza drużyna w eliminacjach do Pucharu Polski w roku 1995 znajdując się w gronie czterech najlepszych zespołów grających w Okręgowym Związku Piłki Nożnej w Lublinie. Na drodze tych eliminacji pokonaliśmy między innymi: Pom Piotrowice, Świdniczankę, Hortex Ryki, Lewart Lubartów. W marszu tym powstrzymała nas Stal Poniatowa, która grała wówczas w IV lidze.
             
W sezonie rozgrywkowym 98/99 drużyna piłki siatkowej wywalczyła awans z ligi wojewódzkiej LZS do ligi wojewódzkiej OZPS (III liga).
Osiągnięcia te nie byłyby możliwe bez ogromnej pracy Zarządu Klubu, a szczególnie Prezesa Pana Waldemara Wilkowicza, który był inicjatorem powstania KS POLESIE. Obdarzony dużym zaufaniem pełni funkcję prezesa przez dwie kadencje. Nie mniejsze zasługi w działalność Klubu wniósł Pan Janusz Kucharuk, który w latach 2003-2006 funkcje Prezesa Zarządu Klubu. Na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym Klubu wybrano nowe władze, które przedstawiają się następująco:
Zarząd Klubu:
  1. Jarosław Kowalczyk - Prezes Zarządu
  2. Andrzej Sobolewski - Wiceprezes
  3. Paweł Sobolewski - Sekretarz
  4. Waldemar Trojak - Skarbnik
  5. Krzysztof Guz - Członek Zarządu
  6. Marian Struski - Członek Zarządu
  7. Jacek Skwara - Członek Zarządu

Komisja Rewizyjna:
  1. Józef Grądek - Przewodniczący
  2. Włodzimierz Kosior - Wiceprzewodniczący
  3. Adam Sobolewski - Członek Komisji